Z serii syjonistycznego terroryzmu w okupowanej Palestynie: Cierpienie rodziny Al-Faqih
Cierpienie rodziny Najm al-Din al-Faqih, której dom stał się celą więzienną.
W okupowanej Jerozolimie być może będziesz musiał poczekać trzy godziny przed żelazną bramą, zanim izraelscy żołnierze pozwolą Ci wejść do Twojego domu, tak jak ma to miejsce w przypadku rodziny Thaer Najm al-Din al-Faqih z wioski Qatana na północny zachód od Jerozolimy.
Życie tej rodziny jest od 15 lat zależne o kaprysów izraelskich żołnierzy. Dom tej rodziny znajduje się na obrzeżach wioski Qatana. Od 2006 roku rodzina Thaer Najm al-Din al-Faqih jest uwięziona między nielegalnym żydowskim osiedlem Haradar z jednej strony, a izraelskim nielegalnym murem z drugiej.
W 2009 roku izraelskie władze okupacyjne ogłosiły, że obszar, na którym zamieszkuje ta palestyńska rodzina, jako “strefą konfrontacji” i zbudowały z trzech stron zamknięte przejście zakończone żelazną bramą. Wjazd i wyjazd z domu odbywał się wyłącznie dzięki specjalnym pozwoleniom wydanym przez izraelskie władze okupacyjne.
Thaer Al-Faqih powiedział Dziennikarzowi portalu „Al Qastal”, że każdy, kto nie mieszka w domu, nie może wejść przez “Żelazną Bramę” nawet, jeśli jest jednym z jego krewnych i przyjaciół rodziny. Dodał, że czasami członkowie rodziny muszą czekać długie godziny przed bramą, bo wyjście przez nią następuje o określonych godzinach (od siódmej rano do god 17.00), ale w żydowskie święta izraelscy żołnierze całkowicie ją zamykają.
Thaer opowiada o ich cierpieniach zimą 2018 roku, kiedy w bramie doszło do awarii elektrycznej, a izraelskie władze opóźniły jej naprawę, co spowodowało, że palestyńska rodzina została uwięziona w domu na kilka tygodni. Ludzie przez dziurę w bramie podawali tej rodzinie żywność i środki czystości.
Thaer Al-Faqih powiedział: ,,Pewnego razu moja córka nagle poczuła silny ból i próbowała wyjść przez bramę, aby udać się do szpitala, ale izraelscy żołnierze nie pozwolili jej wyjść, mimo że moja córka krzyczała z bólu, żołnierze nie pozwolili lekarzowi dotrzeć do domu. Okoliczni mieszkańcy pomogli nam przemycić dziewczynę przez dziurę w murzę i zabrali ją do szpitala.
Thaer Al-Faqih stwierdził także, że od śmierci palestyńskiego Nimra al-Jamala w osadzie „Haradar” w 2017 roku izraelscy żołnierze codzienne poszukują członków rodziny. Ojciec, Najm al-Din al-Faqih zmarł w 2020 roku po tym, jak przez pięćdziesiąt lat wytrzymał prześladowania ze strony izraelskich żołnierzy i żydowskich osadników.
Jego syn Thaer mówi: „Po śmierci mojego ojca zdecydowaliśmy się z siostrą zamieszkać w rodzinnym domu i przestaliśmy pracować, aby nie wychodzić z domu, ponieważ gdybyśmy zamieszkali gdzie indziej, Izraelczycy by go przejęli”.
Thaer opisuje cierpienie swojej rodziny, mówiąc: „Cały naród palestyński jest w więzieniu, ale ja jestem jak więzień umieszczony w jednej celi”.
Wafa, siostra Thaera, powiedziała dziennikarzowi portalu Al-Qastal: ,,izraelskie władze targowały się z jej rodziną, a konkretnie z ojcem, aby sprzedał dom w zamian za ogromne sumy pieniędzy, a on odpowiadał za każdym razem:, „Nie wyprowadzę się nawet jeśliby dali mi dom w Mekce”.
Brat Wafy, Thaer mówi: ,,istota ludzka to ma swoją godność, a ziemia jest częścią tej godności, z której nie może rezygnować”.
W wywiadzie dla portalu „Al-Qastal”, przewodniczący rady wioski Qatana, Yusef Al-Faqih, powiedział, że zmarły Najm Al-Din Al-Faqih co dzienne powiedział: ,,Do zobaczenia jutro”. Pewnego dnia Najm był w domu i przy bramie przed godzina piątą, dostał ciężkiego zawału serca. Izraelscy żołnierze uniemożliwili wjazd karetki, żeby go przetransportować do szpitala. Mieszkańcy wioski pomagali sanitariuszom przy przeniesieniu go przez dziurę w murze do szpitala”.
Thaer Al-Faqih wskazał, że izraelskie ograniczenia praw jego palestyńskiej rodziny podwajają się z dnia na dzień. Pewnego razu jeden z krewnych został ukarany grzywną za przybycie do nich, chociaż nie przekroczył bramy.
Izraelscy okupanci skonfiskowali około 65% ziemi wioski Qatana na rzecz żydowskiej osady „Kiryat Annabim”, która została zbudowane na ruinach palestyńskiej wioski Al-Anab. Żydowscy osadnicy zbudowali tam osady “Maale Hamisha” i “Haradar”, które zostały zbudowane na palestyńskiej górze “Radar” na południowy wschód od Katany. Na ruinach palestyńskiej wioski Nataf żydowscy osadnicy także zbudowali swoje osiedle.
Szef rady wioski Qatana podkreślił, że sytuacja we wsi jest inna niż w innych wsiach, ponieważ jest ona otoczona żydowskimi osadami, izraelskim murem, a także „ziemią niczyją”, jak ją nazywają mieszkańcy wsi, czyli terenem, na którym Palestyńczykom nie wolno wykonywać jakiejkolwiek działalności gospodarczej ani czerpać z niej korzyści.
Palestyńczycy zawsze zapewniają wszelkie usługi rodzinom, których domy są zamknięte za murem.
Międzynarodowy Trybunał w Hadze wydali werdykt, ze izraelski mur narusza prawo międzynarodowe.
Raport przygotowała Nagham Issa w dniu 31-12-2020
Opublikowany został na portalu Al-Qastal w okupowanej Palestynie.
Przetlumaczony na język polski i opublikowany na polskiej stronie al-safsaf. com.
Nidal Hamad
3.01.2021
Wiadomości i ich źródło w języku arabskim