15 maja minęło 73 lat od Al-Nakba, czyli katastrofy narodu palestyńskiego i powstania państwa Izrael na teren okupowanej Palestyny.
Od siedmiu dekad trwa walka narodu palestyńskiego z syjonistyczną okupacją.
Od 1948 roku setki tysięcy, a dziś już miliony Palestyńczyków żyje na uchodźctwie. Miliony innych cierpi pod izraelskim reżimem okupacyjnym na Zachodnim Brzegu Jordanu, w Jerozolimie, i w oblężonej Strefie Gazy, a także w samym państwie okupacyjnym zwanym „Izrael”, gdzie narzucono im status obywateli ostatniej kategorii.
Sprawa palestyńska dotyczy milionów Palestyńczyków, którzy zostali wygnani z swoich miast i wsi w Palestynie, i zamienili się w największą grupę uchodźców na świecie. Izrael nigdy nie akceptował prawa Palestyńczyków do powrotu do domu, mimo rezolucji ONZ nr 181 z roku 1948.
Bezkarność Izraela stała się miarą wiarygodności demokratycznej i odwołującej się do praw człowieka społeczności międzynarodowej.
Potrzeba sprawiedliwego rozwiązania jest dramatycznie widoczna szczególnie dziś, gdy armia izraelska na oczach całego świata bezkarnie zabija Palestyńczyków.
Codziennie przekonujemy się, że Al-Nakba wciąż się nie zakończyła. Przekonujemy się, że na świecie nadal jest ponad 7 milionów palestyńskich uchodźców.
Nidal Hamad
Admin grupę Palestyna po polsku (PPP)
21.06.2021
Siedem milionów palestyńskich uchodźców, ogladajcie Album ze zdjęciami z obozów