Polski - Słowiańskiالأرشيف

Z namiotu rozpoczęli wędrówkę na szczyt. – Nidal Hamad

Być może ważne jest, aby każdy znał historię edukacji Palestyńczyków w obozach dla uchodźców. Wspomnę tu szczególnie o tym, jak w tych obozach rozpoczęło się nauczanie i otwierano szkoły zaraz po An- Nakba w Palestynie w 1948 roku.

Tak więc, jak na załączonym obrazku, początki edukacji były bardzo trudne w obozach uchodźców palestyńskich w Libanie, Syrii, Jordanii, Egipcie, na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy. Po roku 1948, przywódcy żydowskiego ruchu syjonistycznego, najeźdźcy i okupanci, założyciele terrorystycznego państwa „Izrael”, odrzucili rezolucje ONZ przewidującą powrót palestyńskich uchodźców na ich ziemie w okupowanej Palestynie, zwrot ich nieruchomości, domów, oraz wypłaty odszkodowań za poniesioną szkodę.

Następnie Organizacja Narodów Zjednoczonych postanowiła ustanowić Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim – UNRWA – która była finansowana przez Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i pokonane w II Wojnie Światowej Niemcy, które pod naciskiem Stanów Zjednoczonych zobowiązały się uznać „Izrael” i zrekompensować mu nazistowskie zbrodnie dokonane na Żydach. Stało się to, chociaż ofiary były obywatelami krajów europejskich, państwo „Izrael” nie istniało w czasie i przed II Wojny Światowej. W każdym razie Niemcy do dziś hojnie płacą i są dojną krową syjonistycznego i terrorystycznego państwa „Izrael”, które z kolei jest bardzo podobne do nazistowskich Niemiec i faszystowskich Włoch.

Początki nauki w obozach dla palestyńskich uchodźców odbywały się w namiotach. Klasy były mieszane dla dziewcząt i chłopców. Nauka obejmowała wówczas język arabski, angielski, francuski oraz inne przedmioty, takie jak arytmetyka, matematyka, itp. W kolejnych latach powstały oddzielne szkoły dla chłopców i dziewcząt.

Pomimo surowości życia pod gołym niebem i pod namiotami, nędzy, prześladowań, głodu, chorób i syjonistycznej okupacji, pokolenia palestyńskich uchodźców mogły przez te lata osiągać sukcesy naukowe i akademickie, najpierw w szkołach obozowych, a później w prywatnych szkołach arabskich . Palestyńska młodzież osiągnęła te niezwykłe sukcesy chociaż większość z nich na początku lat pięćdziesiątych XX wieku chodziła do szkół bez butów i w zniszczonych starych ubraniach. Te obozowe szkoły wydały na świat artystów, intelektualistów, naukowców, poetów, pisarzy, naukowców, dziennikarzy, postaci, lekarzy i inżynierów. Z tuch szkoły pochodzą profesorowie uniwersytetów, i wybitni lekarze, którzy są znani na całym świecie. Co najważniejsze te obozowe szkoły odrodziły i ożywiły naród palestyński na nowo i stworzyły politycznych przywódców, którzy założyli ruch wyzwolenia Palestyny, który nadal walczy o wyzwolenie, niepodległość i usunięcie syjonistycznego państwa okupacyjnego.

Palestyńscy uchodźcy, mając wiedzę naukową porzucili projekt naturalizacji i asymilacji w społeczeństwach, w których uchodźcy palestyńscy żyli po okupacji ich Ojczyzny- Palestyny, przez syjonistycznych Żydów.


Al-safsaf.com
Nidal Hamad
9-01-2023