Polski - Słowiański

Gaza miastem partnerskim Wrocławia

PETYCJA DO PREZYDENTA MIASTA WROCŁAWIA RAFAŁA DUTKIEWICZA

My, niżej podpisani miłośnicy i mieszkańcy Wrocławia, zwracamy się z apelem do Pana Prezydenta Rafała Dutkiewicza o nawiązanie przez miasto Wrocław współpracy w ramach partnerstwa z miastem Gaza.

Gaza to palestyńskie miasto, stolica Strefy Gazy (pas ziemi należący do Autonomii Palestyńskiej, graniczący z Izraelem i Egiptem). Dziś zamieszkane przez około 450 tysięcy ludzi, na przestrzeni dziejów było ważnym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym świata arabskiego.

Niestety, obecnie Gaza jest szerzej kojarzona głównie w kontekście zdarzeń dramatycznych. Strefa Gazy, formalnie okupowana przez Izrael od 1967 do 2005 roku, regularnie bywa celem operacji militarnych (powietrznych i lądowych) armii izraelskiej. Ofiarami każdej z tych operacji w zdecydowanej większości padają cywile. Ostatnia odsłona konfliktu – trwające 50 dni bombardowania- pochłonęły ponad 2200 istnień ludzkich; 80 proc. zabitych to cywile, w tym bardzo wiele dzieci. Pamiętać należy, że Strefa to najgęściej zaludniony obszar świata.

Równie dolegliwa dla mieszkańców Gazy i okolic jest ścisła blokada nałożona przez Izrael, rzekomo wprowadzona ze względów bezpieczeństwa, w rzeczywistości rujnująca gospodarkę Strefy Gazy oraz pozbawiająca mieszkańców dostępu do artykułów pierwszej potrzeby. Od niedawna Strefa ponownie blokowana jest od południowego zachodu przez Egipt. Wspomniane okoliczności sprawiają, że Strefę Gazy można nazwać największym więzieniem świata; nie ma też chyba nic kontrowersyjnego ani niestosownego w użyciu określenia „getto”.

Nie ukrywamy, że nasz apel do władz Miasta jest podyktowany chęcią – czy raczej koniecznością oczywistą dla każdego przyzwoitego człowieka, bez względu na zapatrywania (geo)polityczne czy przekonania religijne – okazania solidarności ze znajdującymi się w tragicznym, czasem wręcz beznadziejnym położeniu mieszkańcami Gazy.

Nasze Miasto, w swej bogatej historii znajdujące się pod zwierzchnictwem polskim, czeskim i niemieckim, bardzo lubi się szczycić – zazwyczaj w celach promocyjnych – swą wielowiekową tradycją tolerancji i wielokulturowości. Nic dziwnego, że Wrocław stara się być otwarty i życzliwy wszystkim narodom świata, czego wyrazem jest nawiązanie współpracy z dotychczasowymi miastami partnerskimi.

Od 1997 roku miastem partnerskim Wrocławia jest izraelskie Ramat Gan. Uważamy, że nic nie stoi na przeszkodzie, by do Ramat Gan dołączyła Gaza. Decyzja o rozpoczęciu współpracy z Gazą byłaby też symbolicznym świadectwem, że nam – Wrocławianom – bliscy są nie tylko Izraelczycy, ale też Palestyńczycy, którzy stanowią w naszym mieście prężnie działającą mniejszość.

Liczymy na pozytywne rozpatrzenie naszej petycji.

Z poważaniem

Mieszkańcy Wrocławia

Towarzystwo przyjaźni Polsko-Palestyńskiej Wrocław