Polski - Słowiańskiالأرشيف

Mediapart: „Izrael” chce wymazać Gazę i pamięć o niej.

Nidal Hamad.

Dochodzenie przeprowadzone przez Mediapart i opublikowane na stronie internetowej Palestyńskiego Centrum Informacyjnego wykazało, że „Izrael” chce wymazać Gazę i pamięć o niej, zwracając uwagę na „izraelskie” twierdzenie, że cel wojny, jakim jest wyeliminowanie ruchu „Hamas”, nie wystarczy. Celem jest masowe i systematyczne niszczenie budynków, infrastruktury, a nawet pamięci.

W dochodzeniu stwierdzono:

Skala zniszczeń w Strefie Gazy skłoniła ekspertów do zażądania, aby systematyczne niszczenie miast – znane jako „ masakra miast w Gazie” – zostało sklasyfikowane jako zbrodnia ludobójstwa.

W długim śledztwie zatytułowanym „Masakra miast w Gazie izraelski rząd i armia chcą, żeby Palestyńczycy zapomnieli, że tam mieszkali”.

Francuska strona internetowa napisała, że zbombardowanie budynku siedziby gminy Rafah i sfilmowanie tego z powietrza było tylko jednym z setek nagrań pokazujących niszczenie budynków, a czasem całych dzielnic mieszkalnych i infrastruktury przez izraelskie bomby i rakiety, które zamieniają w gruz domy, budynki urzędowe, miejskie zbiorniki na wodę, fabryki, stacje uzdatniania wody i szkoły.

W maju ubiegłego roku Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju stwierdził: „Odbudowa poważnego zniszczenia infrastruktury publicznej wymaga pomocy zagranicznej bezprecedensowej od 1948 r.”, kiedy Stany Zjednoczone uruchomiły Plan Marshalla, mający pomóc w odbudowie Europy Zachodniej po II Wojnie Światowej.

W raporcie przewidywano, że odbudowa zniszczonych mieszkań zajmie 28 lat, nawet jeśli ilość materiałów budowlanych dostarczanych do Gazy wzrośnie pięciokrotnie.
Szacuje się, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy wojny w Gazie zniszczono 6 na 10 budynków.

Masakra miast.

Portal Mediapart donosił o wywiadzie dla „New York Times” przeprowadzonym pod koniec stycznia przez Balakrishnana Rajagopala, sprawozdawcę ONZ ds. prawa do odpowiednich warunków mieszkaniowych, w którym stwierdził, że ktokolwiek niszczy Gazę, „jest jak ktoś, kto wymazuje przeszłość , teraźniejszość i przyszłość wielu Palestyńczyków.
To pełnoprawna zbrodnia… To „Domeside”.
Nie jest przesadą stwierdzenie, że duża część Gazy nie nadaje się już do życia”.

Profesor geografii miejskiej i politycznej na włoskim uniwersytecie w Turynie, Francesco Ciudelli, zauważa, że tragedia w Gazie nie zaczęła się od ataku z 7 października 2023 roku, zwanego „powodzią w Al-Aqsa”, ale raczej od oblężenia Strefy Gazy w 2007 r., a celem Izraela nie było wyeliminowanie przywódców Ha-ma-su czy pozostałych frakcji palestyńskich, ale wyeliminowanie także fizycznej struktury strefe Gazy.

„To kara zbiorowa, której celem jest utrzymanie ludności Gazy w bardzo nieszczęśliwej sytuacji, aby nakłonić ją do pozbycia się Hamasu” – Chudili powiedział Mediapart.

Jeszcze przed obecną wojną mały sektor od 2008 roku przeszedł pięć niszczycielskich kampanii, przed którymi jego mieszkańcy nie mogli uciec z powodu oblężenia z lądu, morza powietrza.

Mediapart zacytowała Deana Sharpa, profesora geografii miast i badacza w London School of Economics and Political Science, który powiedział, że „masakra miast” nie ogranicza się do fizycznego zniszczenia przez bombardowania lub buldożery, ale obejmuje także zapobieganie odbudowie.

„Przed 7 października 2023 r. „Izrael nie miał sposobu, aby zapobiec odbudowie, choć poważnie ograniczał wwóz materiałów budowlanych i przemieszczanie się osób”.

Jednakże to, co dzieje się w Gazie od 11 miesięcy, nie wydarzyło się nigdzie w historii i jest gorsze – zdaniem Sprawozdawcy ONZ ds. prawa do odpowiednich warunków mieszkaniowych – niż to, co przydarzyło się Rotterdamowi, Dreźnie czy Tokio podczas II Wojny Światowej, lub ostatnio Homs i Mariupolowi.
„Bomby zrzucone na Gazę i spowodowane przez nie gruzy są większe niż jakiekolwiek inne” powiedział Rajagopal.

Palestyński dziennikarz Rami Abu Jamous powiedział francuskiej stronie internetowej, że „izraelska armia wysadziła Pałac Sprawiedliwości, w którym znajdowało się archiwum sądowe, oraz zniszczyła budynek, w którym mieścił się urząd rejestru nieruchomości”, w związku z czym mieszkańcy Gazy stracili dowód na to, że są właścicielami mieszkań i działek.

30 sierpnia 2024