Polski - Słowiański

Ostra reakcja Izraela na polską nowelizację ustawy o IPN

Premier Izraela Benjamin Netanjahu domaga się natychmiastowego spotkania izraelskiego ambasadora w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Jest to reakcja na przyjęcie przez Sejm w piątek nowelizacji ustawy o IPN, która przewiduje karę do trzech lat więzienia lub grzywny za użycie sformułowania typu „polskie obozy śmierci”.

„To prawo jest bezpodstawne, zdecydowanie się temu przeciwstawiam, historii nie można zmienić i negować Holokaustu, nakazałem ambasadzie Izraela w Polsce spotkać się z polskim premierem i wyrazić stanowczy sprzeciw wobec prawa” — powiedział Netanjahu.

Izraelski MSZ wezwało na jutro polskiego ambasadora w Tel Awiwie.

Ambasador Izraela Anna Azari, podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, zaapelowała o zmianę w przyjętej nowelizacji ustawy.- Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady — powiedziała.

Jak podkreśliła, nowela budzi w państwie żydowskim „dużo, dużo emocji”. — Mamy nadzieję, że możemy znaleźć wspólną drogę, żeby zrobić jakąś zmianę w tej nowelizacji. Dlatego, że Izrael też rozumie kto budował Auschwitz i inne obozy i wszyscy wiedzą, że to nie byli Polacy. U nas to traktuje się jak niemożliwość powiedzenia prawdy o zagładzie, wszyscy są oburzeni — mówiła.

Wcześniej doszło do ostrej wymiany zdań na Twitterze. Jeden z izraelskich polityków, Yair Lapid, napisał w serwisie społecznościowym, że za pomocą tej ustawy próbuje się negować polski udział w Holokauście.

„Wymyślono to w Niemczech, ale setki tysięcy Żydów zostały zamordowane, nie spotykając niemieckiego żołnierza. Były polskie obozy śmierci i żadne prawo tego nie zmieni” — napisał.

Na wpis zareagowała polska ambasada w Izraelu. „Celem ustawy nie jest wybielanie przeszłości, ale ochrona prawdy przed takimi oszczerstwami” — napisano. Jedocześnie zasugerowano Lapidowi, aby dokształcił się na temat  Holokaustu.

— Jestem synem osób, które przetrwały Holokaust. Moja babcia została zamordowana w Polsce przez Niemców i Polaków. Nie potrzebuje od was lekcji. Konsekwencje odczuwamy po dziś dzień. Ambasada powinna natychmiast wystosować przeprosiny — domagał się Lapid. Polscy dyplomaci odpisali: „Jaki to ma związek z tym, że obozy śmierci były niemieckie nazistowskie, a nie polskie? Bezwstydne”.

https://pl.sputniknews.com/polska/201801277209214-IPN-Izrael-Polska-Spurnik/