Prezydent Duda: Podpisuję ustawę o IPN
“Zwrócę się do TK, by zbadał, czy wolność słowa nie jest przez przepisy noweli ustawy o IPN w sposób nieuprawniony ograniczona oraz by TK zbadał kwestię tzw. określoności przepisów prawa”. “Myślę, że ta decyzja zabezpiecza polskie interesy i uwzględnia wrażliwość osób, dla których pamięć o Holokauście jest niezwykle ważna” – uzasadnił Duda.
Jak zaznaczył, dyskusja o tej ustawie trwa już od dawna. “Byłem o to wielokrotnie pytany” – zaznaczył. “W Izraelu było oczekiwanie, że przepisy nie będą blokowały działalności artystycznej i naukowej; takie wyłączenie zostało wprowadzone” – powiedział prezydent. Prezydent wskazał, że w trakcie II wojny światowej ucierpieli wszyscy obywatele Polski. Jak przypomniał, w tamtym okresie niepodległa Polska nie istniała.
“To był jeden z najczarniejszych okresów” – powiedział. Duda wskazał także, że na okupowanym terytorium powstawały nazistowskie obozy koncentracyjne. “Zginęło w nich wielu Polaków” – przypomniał prezydent.
“Nowela ustawy o IPN dotyczy niezwykle bolesnej, delikatnej kwestii związanej z martyrologią narodu polskiego, w czasie II wojny światowej zginęło 6 mln obywateli polskich, wśród których było ok 3 mln obywateli polskich narodowości żydowskiej” – mówił.
“Dla Żydów jest to sprawa szczególnie bolesna” – dodał.
“Mieszkaliśmy przez tysiąc lat we wspólnym państwie; budowanie dobrych relacji pomiędzy Polską i Izraelem bardzo leży mi na sercu” – powiedział Duda. Prezydent odniósł się także do wątpliwości Izraela i USA w sprawie nowelizowanej ustawy.
“Te wątpliwości powinny zostać rozstrzygnięte” – wskazał. “Nie chciałbym, aby ktokolwiek miał wątpliwości, czy może głosić swoje świadectwo.
Ale ważne jest też dla mnie, aby Polacy nie byli pomawiani o udział w Holokauście” – powiedział prezydent. “Polska (instytucjonalnie) nie brała udziałuw żadnym przemyśle zagłady.
Jednostkowo zdarzały się takie przypadki” – dodał, zaznaczając, że były to jednak marginalne sytuacje.
“Byli szmalcownicy, była zwykła podłość, był też strach przed śmiercią. Dziś trudno sobie wyobrazić te uczucia. Ale nie było systemowego udziału Polski” – podkreślił Andrzej Duda. “Antysemityzm już się nigdy nie może powtórzyć” – powiedział.
Ustawa o IPN
Zgodnie z konstytucją prezydent podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia. Przed podpisaniem ustawy prezydent może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem w sprawie zgodności ustawy z konstytucją. Prezydent może również ustawę zawetować, czyli przekazać ją Sejmowi do ponownego rozpatrzenia.
Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-prezydent-duda-podpisuje-ustawe-o-ipn,nId,2518627#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome