Solidarnościówka Wrocław
Studenci z całej Polski wciąż łączą się w solidarności z Palestyńczykami, dzisiaj o 17 odbyły się kolejne demonstracje. Chcemy przedstawić wam nasz manifest, żeby przybliżyć wam dokładnie o co i dlaczego walczymy.
Ghetto Gazy ciągle płonie. Od rozpoczęcia ataku Izraela na Strefę Gazy zginęło co najmniej 37 tysięcy Palestynek i Palestyńczyków, w tym 15 tysięcy dzieci. 85 tysięcy Palestynek i Palestyńczyków zostało rannych, a 10 tysięcy uznaje się za zaginione. Nieznana liczba spoczywa pod gruzami. Wszystkie uniwersytety oraz 80% szkół zrównano z ziemią. Wszystkie budynki uniwersyteckie, w których jeszcze do niedawna rozlegał się śmiech, dźwięki rozmów i szmer przewracanych stron, dziś leżą pod gruzami. Nie ma już korytarzy ani wykładowych sal. Nie żyje co najmniej trzech rektorów, stu dziekanów i profesorów, sześciuset nauczycieli, siedem tysięcy uczniów i studentów. Wspólnota uniwersytecka jest celem eksterminacji sił Izraela.
To samo działo się w roku 1947. To samo stało się w roku 1967. To samo stało się w roku 2008. To samo stało się w roku 2014. To dzieje się od 76 lat. Tak wygląda okupacja. Izrael prowadzi zorganizowane działania, mające na celu zniszczenie społeczeństwa palestyńskiego poprzez dezintegrację instytucji, kultury, języka, świadomości narodowej i religijnej, gospodarczych podstaw egzystencji, pozbawienie ludzi bezpieczeństwa, wolności, zdrowia, godności i ostatecznie życia.
Jako polska społeczność studencka i akademicka nie będziemy obojętni, nie będziemy milczący, nie będziemy bierni. Na uczelniach wyższych w całej Polsce wystosowaliśmy listy otwarte do rektorów i rektorek z żądaniami potępienia ataku na Strefę Gazy przez Izrael i nielegalnej okupacji Palestyny oraz zerwania stosunków z instytucjami akademickimi i firmami, które wspierają kolonialny reżim Izraela, do czasu zakończenia okupacji Palestyny, uznania prawa Palestyńczyków do równości i samostanowienia oraz uznania prawa do powrotu dla palestyńskich uchodźców. Należy podkreślić, że uczelnie izraelskie mają współudział w prześladowaniach ludności palestyńskiej i działaniach zbrojnych. Utrzymują bliskie związki z armią Izraela i pracują na rzecz doskonalenia broni, narzędzi opresji i inwigilacji. Uczelnie także w systematyczny sposób dyskryminują studentów ze względu na ich nieżydowską tożsamość oraz bezpośrednio uczestniczą w kolonizacji palestyńskiej ziemi.
12 czerwca 2024 roku ukazał się Raport Komisji Praw Człowieka ONZ, w którym stwierdzono, że Izrael dopuścił się zbrodni przeciwko ludzkości, w tym eksterminacji, morderstw, prześladowań ze względu na płeć, przymusowych przesiedleń ludności, tortur oraz nieludzkiego i okrutnego traktowania.
Działalność Izraela określono jako “pełną przemocy, bezprawną okupację oraz odmawianie Palestyńczykom prawa do samostanowienia. Przejawia się to w nieustających, siłowych przesiedleniach, wywłaszczeniach, zarabianiu i wykorzystywaniu zasobów naturalnych, zastosowaniu blokad, ustanawianiu i rozprzestrzenianiu nielegalnych izraelskich osad, systemowej dyskryminacji i opresji Palestyńczyków”.
W raporcie potwierdzono kolejne zbrodnie dokonane na Palestyńczykach. Przesiedlenie ponad 1,7 mln ludności cywilnej, mordowanie osób bezbronnych i nieuzbrojonych bezpośrednio zamierzonymi atakami snajperskimi. Odcięcie milionów ludzi od dostępu do wody pitnej, elektryczności i pomocy medycznej. Zniszczenie całej infrastruktury komunalnej. Bombardowania, ataki i oblężenia szpitali, szkół, uniwersytetów, bibliotek i muzeów.
Społeczność studencka i akademicka największych ośrodków uniwersyteckich w Polsce na osiemnastu uczelniach wyższych żąda zajęcia jednoznacznych stanowisk w kwestii ludobójstwa ludności palestyńskiej i okupacji Palestyny i adekwatnej reakcji na nie od rektorów:
Uniwersytetu Jagiellońskiego / prof. dr hab. Jacek Popiel
Uniwersytetu Warszawskiego / prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
Uniwersytetu Wrocławskiego / prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Uniwersytetu Gdańskiego / prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Uniwersytetu Łódzkiego / prof. dr hab. Elżbieta Żądzińska
Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach / prof. dr hab. Ryszard Koziołek
Uniwersytetu Rzeszowskiego / prof. dr hab.Sylwester Czopek
Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie / prof. dr hab. Radosław Dobrowolski
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi / prof. dr hab. n. med. Radzisław Kordek
Uniwersytetu SWPS / prof. dr hab. Roman Cieślak
Politechniki Warszawskiej / prof. dr hab. inż. Krzysztof Zaremba
Politechniki Wrocławskiej / prof. dr hab. Robert Olkiewicz
Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego / prof. dr hab. Michał Jerzy Zasada
Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej.Telewizji i Teatralnej w Łodzi / dr hab. Milena Fiedler
Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku / dr hab. Adam Świerżewski
Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie / prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk
Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie / prof. Błażej Ostoja Lniski
W odpowiedzi Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) i Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) podpisały się 18 maja pod wspólnym apelem do władz i narodów krajów Palestyny i Izraela, w którym wzywają “obie strony konfliktu do zaprzestania działań wojennych”. Co znamienne, apel rektorów i rektorek został przetłumaczony na język angielski oraz hebrajski, ale już nie arabski będący w Palestynie językiem urzędowym, jak i używanym w codziennej komunikacji.
Apel rysuje fałszywą symetrię między okupantem posiadającym jeden z największych przemysłów zbrojeniowych na świecie i broń atomową, a nielegalnie okupowanym przezeń narodem więzionym w nieustannie zmniejszających się enklawach na Zachodnim Brzegu lub w Strefie Gazy, którą izraelski socjolog Baruch Kimmerling określił jako “największy obóz koncentracyjny w historii świata”.
Palestyńczycy są narodem mającym prawo do oporu wobec okupacji, czego podstawą jest Czwarta Konwencja Genewska z 1949 r. i dwa jej dodatkowe protokoły z 1977 r., oraz rezolucje Zgromadzenia Ogólnego ONZ: A/RES/1514(XV) z 14 grudnia 1960 r., A/RES/2787(XXVI) z 6 grudnia 1971 r., A/RES/37/43 z 3 grudnia 1982 r., oraz A/RES/38/17 z 22 listopada 1983 r..
Uważamy, że uniwersytet powinien nie tylko wystosować apel potępiający “kierunek, w jakim rozwijają się działania państwa Izrael dotykające cywilów”, lecz także podjąć wszelkie niezbędne kroki mające na celu zakończenie rzezi ludności palestyńskiej. Ani debatą akademicką, ani pustymi słowami nie da się powstrzymać ludobójstwa i zakończyć nielegalnej okupacji Palestyny.�Dlatego wzywamy nasze uniwersytety do działania.
Postanowiłyśmy własnymi ciałami zająć przestrzeń uniwersytecką i własnymi ciałami domagać się działań. 24 maja na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Jagiellońskim ogłoszono strajk okupacyjny, 3 czerwca okupacja rozpoczęła się również na Uniwersytecie Wrocławskim. Jak każdy ruch naruszający status quo, nas również dotknęły represje. Władze uczelniane regularnie nas zastraszają, ignorują, a w niektórych przypadkach, odcinają dostęp do wody i prądu. Regularnie jesteśmy oskarżani o antysemityzm, terroryzm, współpracę z zagranicznymi reżimami i działanie w interesie zewnętrznego kapitału. Kulminacją tych działań było wysłanie policji na osoby strajkujące w Warszawie przez rektora Alojzego Nowaka 12 czerwca 2024 roku. Po raz pierwszy od 1989 roku, uzbrojona policja wkroczyła na teren uczelni, by zaatakować i aresztować studentki i studentów. W szoku i gniewie chcemy potępić działania rektora Uniwersytetu Warszawskiego i wyrazić naszą solidarność z koleżankami i kolegami z Warszawy, za którymi stoimy murem. Nie zgadzamy się na policyjną przemoc wobec tych, którzy nie zgodzili się milczeć wobec ludobójstwa.
Nie damy się zastraszyć ani uciszyć. Zjednoczone i solidarne, będziemy walczyć o wolność, równość, godność i bezpieczeństwo wszystkich ludzi mieszkających między rzeką Jordan a Morzem Śródziemnym oraz uznania prawa do powrotu dla przymusowo przesiedlonych Palestynek i Palestyńczyków.
Niniejszym ogłaszamy powstanie Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowego Akademii Dla Palestyny i kierujemy do Konferencji Rektorów Polskich oraz Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich następujące żądania:�
Publicznego, stanowczego i jednoznacznego potępienia ataku Izraela na Strefę Gazy oraz okupacji Palestyny.
Zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami akademickimi i innymi organizacjami i firmami, które są związane z okupacją Palestyny i trwającym w Strefie Gazy ludobójstwem oraz bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym do czasu zakończenia okupacji Palestyny.
Udostępnienia informacji o skali współpracy między tego typu podmiotami, a uczelniami Polskimi.
Bojkotu izraelskich instytucji na szczeblu krajowym i międzynarodowym do czasu zakończenia okupacji i uznania prawa do powrotu dla przymusowo przesiedlonych Palestyńczyków, do państwowości oraz równości;
Szczególny nacisk kładziemy na nasz pierwszy postulat. W obliczu pełnoskalowego ludobójstwa, głośne i jednoznacze wyrażenie swojego sprzeciwu powinno być naturalnym ludzkim odruchem, a nie przedmiotem dywagacji czy debaty. Odwracając wzrok od Palestyny dajemy ciche przyzwolenie bombardowanie kolejnych cywilnych mieszkań, szpitali i mordowanie bezbronnych ludzi uwięzionych w strefie Gazy. Jako polska społeczność studencka, aby nasze uniwersytety przestały milczeć i w końcu zaczęły działać!
Wkrótce zostanie wystosowane pismo w kierunku KRUP i KRASPu, w którym zaprosimy do publicznej rozmowy między strajkującymi a polską społecznością akademicką i uniwersytecką.
Naszym obowiązkiem jako studentów, akademików i osób nauki jest walka o lepszy świat. Stoimy ponad podziałami narodowymi, etnicznymi i religijnymi, przeciwko szowinizmowi, rasizmowi i antysemityzmowi.
Sprzeciw wobec ludobójstw uznajemy za nasz najwyższy obowiązek. Nie będziemy obojętni, nie będziemy milczący, nie będziemy bierni. Solidarność jest naszą bronią we wspólnej walce o równość i sprawiedliwość.
„Zniszczenie faszyzmu z jego korzeniami jest naszym hasłem. Zbudowanie nowego świata pokoju i wolności jest naszym celem”.
Akademia dla Palestyny
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Warszawski
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Gdański
Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Akademia Górniczo-Hutnicza
Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku.