„To studencka ,,Intifada”.
Polscy studenci nadal wspierają Gazę i Palestynę.
Od 100 dni na Uniwersytecie Jagiellońskim trwa uparty i niezłomny protest… To studencka ,,Intifada”.
Studenci nadal okupują gmach Wydziału Nauk Społecznych przy ulicy Grodzkiej 52 w sercu historycznego miasta Krakowa.
100 dni trudnych i długich zmagań, wytrwałości, woli, walki i cotygodniowych seminariów, z których w większości miałem zaszczyt uczestniczyć jako keynote speaker lub uczestnik dyskusji z innymi.
Krakowscy studenci utrzymują kontakt ze studentami we Wrocławiu i innych miastach w Polsce Być może już za miesiąc studenci innych uczelni w Polsce ogłoszą strajk solidarnościowy z Gazą i Palestyną.
Krakowscy studenci mają kontakt ze studentami Uniwersytetu Warszawskiego, którego syjonistyczny rektor wezwał policję, aby ich wypędziła z okupowanych budynków uniwersyteckich.
Nie zadowoliło go to i skierował przeciwko nim pozew do polskiego sądu.
Dziś, w sobotę 31 sierpnia 2024 r., studenci spędzają setni dzień w Wolnej Strefie Studenckiej, co podnosi hasło ,,Intifady” tzn., powstania studenckiego aż do zwycięstwa w Gazie.
Dzisiaj przez przypadek, jadąc do restauracji Layal w Krakowie, zlokalizowanej na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego, której właścicielem jest Palestyńczyk i mój przyjaciel Aaed Al-Zitawi, na przystanku autobusowym przeczytałem na ścianie po polsku: „ Intifada będzie trwać aż do zwycięstwa Gazy.”
To jedno z haseł polskich studentów, którzy okupują uniwersytet w solidarności z Palestyną i wbrew stanowisku swoich władz uczelni, które utrzymują stosunki z „izraelskimi” uniwersytetami.
Kolejny dzień 9 września to dzień decydujący w dialogu pomiędzy studentami, administracją uczelni i jej rektorem.
W związku z tym studenci zadecydują o charakterze swojego przyszłego protestu na uniwersytecie.
Z tej okazji organizują dwa dni solidarności z Palestyną, Gazą.
Wybrali „Handalę” Naji Al-Ali jako logo i hasło ruchu podczas wspomnianych dwóch dni.
3 dni temu przyjechałem z Oslo do Krakowa, aby w czwartek wziąć udział z nimi w sympozjum na uniwersytecie, w bastionie Intifady, na temat książki obrazkowej amerykańskiego pisarza Joe Sacco, która opowiada o Palestynie podczas Intifady.
Brałem udział w dyskusji, którą studenci prowadzili pięknie i bardzo sprawnie.
Dzisiaj uczestniczyłem także w specjalnym sympozjum, podczas którego młody palestyński działacz Tariq Jarad opowiadał o doświadczeniach swojej rodziny żyjącej pod ,,izraelską ” okupacją w mieście Tulkarm na Zachodnim Brzegu Jordanu, w okupowanej Palestynie.
W najbliższy czwartek zresztą tak jak w każdy czwartek będziemy uczestniczyć w wieczorze literackim w ramach klubu palestyńskich czytelników, który będzie poświęcony palestyńskiemu męczennikowi, tłumaczowi i poecie Rifaatowi Al-Arairowi.
Nidal Hamad
31.08.2024