Polski - Słowiańskiالأرشيف

Uhonorowania w Warszawie

Związek Wspólnot i Instytucji Palestyńskich w Europie uhonorował w stolicy Polski, Warszawie, kilka osobistości z Polski:

Palestyński pisarz Nidal Hamad, reprezentujący Unię Wspólnot i Instytucji Palestyńskich w Europie, uhonorował grupę polskich osobistości przyjaznych narodowi Palestyny, z których wszyscy sympatyzują ze sprawą palestyńską i narodem palestyńskim.
Są to aktywne postaci społeczne, kulturalne, artystyczne i akademickie. Uhonorowania odbyła się w Warszawie, w czwartek i piątek, 8 i 9 lutego 2024 r.
Wyróżnieni to:
Słynny polski fotograf Waldemar Zdrojewski, założyciel i dyrektor Galerii „Obserwacja”. Wśród jego dzieł znajdują się projekty fotograficzne o Palestynie, w tym projekt o Morzu Martwym, oraz dwa inne w trakcie realizacji: pierwszy o obozie Arroub niedaleko Hebronu na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu, oraz drugi o Palestynie przed i po An-Nakba.
Pani Ela Deja – blogerka, tłumaczka, wykładowczyni i badaczka, która od blisko dekady zajmuje się kwestią palestyńską. Od lat uczestniczy w seminariach dotyczących Palestyny. Jest obecna we wszystkich działaniach związanych ze sprawą palestyńską w Polsce.

Pani Joanna Sozańska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunkach studia azjatyckie bliskowschodnie i stosunki międzynarodowe, stypendystka Uniwersytetu Cadii Ayyad w Maroku. Pracowała na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym z Syrii, Palestyny, Iraku i Afganistanu. Specjalizuje się w problematyce regionu arabskiego, relacji WANA-UE, polityce migracyjnej i dyplomacji. Joanna jest autorką wydanej niedawno wspólnie z Aleksandrą Tolczyk książki pt. „Służby mundurowe a Islam i muzułmanie w Polsce”.
Należy do grona aktywnych młodych kobiet, które całym sercem i umysłem angażują się w sprawę palestyńską. Poznałem ją ponad 7 lat temu jako osobę zainteresowaną kwestią palestyńską. Joanna do dziś działa na rzecz Palestyny

Młody artysta Igor Dobrowolski, który jest wielkim i szczerym i zwolennikiem kwestii palestyńskiej, co przekłada się na jego działania przed budynkami izraelskich ambasad w stolicach europejskich.
Niedawno demonstrował w Warszawie przeciwko ludobójstwu w Gazie, wyrażając swoje potępienie trwającej tam masakry. Samotnie demonstrował także w sercu stolicy Niemiec- Berlinie, podnosząc flagę palestyńską w proteście przeciwko polityce niemieckiego rządu, który wspiera ludobójstwo w Gazie.
Igor tworzy projekty artystyczne między innymi dla Palestyny, z których część była ostatnio pokazywana w telewizji Al-Jazeera, a na stronie internetowej @al-safsaf.com, publikowane były wiadomości o nim i jego twórczości.
Wkrótce zostanie uhonorowana druga partia działaczy i aktywistek wspierających Palestynę. Dwa lata temu Związek uhonorował liczną ich grupę w różnych miastach Polski.

10 lutego 2024
@al-safsaf.com
Nidal Hamad