Upamiętnienie Palestyńskiej Nakba w Krakowie
Nidal Hamad
W piątek, 25-05-2018, słynne polskie miasto Kraków było świadkiem palestyńskiego wieczoru Al – Nakba, na który zaprosiła „Palestyna po polsku”, „Palestyna 24” i „Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polskich Palestyńczyków.”
Wieczór odbył się w sali zabytkowej kamienicy „ Dom Polonii” w historycznym centrum Krakowa.
Na samym początku spotkania publiczność uczciła minutą ciszy męczenników z Palestyny, którzy zginęli podczas Marszu Powrotu w Gazie.
Omar Fares, jeden z założycieli i liderów społeczności palestyńskiej w Polsce wygłosił przemówienie, w którym powitał gości. Przedstawił krótki i zwięzły przebieg konfliktu arabsko-syjonistycznego.
Dominika Różańska, grafik z Krakowa, która wespół organizowała aranżację i koordynację wystawy plakatów i zdjęć, została uhonorowana przy okazji sympozjum.
A także podziękowano Jej za niektóre ilustracje i prace poświęcone dzieciom w Palestynie i sprawie palestyńskiej.
Uczestnikom festiwalu przekazano plik zawierający 19 stron w języku polskim z ważnymi informacjami na temat Palestyny, takimi jak: historia, zbrodnie, masakry syjonistyczne, kobiety w Palestynie, jeńcy, poezja palestyńska i program wieczoru.
Na początku Wieczoru otwarto wystawę fotografii Palestyny przed Nakbą, która zawierała 70 czarno-białych fotografii miast i symboli palestynskich sprzed 1948 roku. Również zdjęć pokazujących syjonistyczne zbrodnie przeciwko Palestyńczykom. A także kilka karykatur brazylijskiego artysty z palestyńskim sercem Carlosa Lattuf.
Zorganizowano wystawę plakatów o Palestynie, Nakbie, Jerozolimie i Marszu Powrotu w Strefie Gazy i w całej okupowanej Palestynie.
Plakaty zostały zaprojektowane przez Międzynarodową Globalną Kampanię na rzecz Powrotu do Palestyny z główną siedzibą w Bejrucie.
Wystawa została zorganizowana w pełnej koordynacji z kampanią, która była reprezentowana na wieczorze przez jej przedstawiciela, pisarza Nidala Hamada.
Pokazał zdjęcia na dużym ekranie i wyjaśnił publiczności, co przedstawiają.
Wystawa została bardzo dobrze przyjęta przez uczestników, a także miała znaczący wpływ na obecność zaproszonych gości.
Warto przypominać, że plakaty zostały wystawione w zeszłym tygodniu podczas uroczystości upamiętniającej Nakbę w polskim mieście Wrocław.
Wystawa będzie podróżować po Krakowie i kilku polskich miastach w bieżącym roku.
Pierwszą sekcję (kulturalną) wieczoru prowadził palestyński pisarz i dziennikarz medialny Nidal Hamad, redaktorem naczelnym palestyńskiej i arabsko-norweskiego portalu Al-safsaf.com.
Sekcję drugą prowadził Przemysław Wielgosz, redaktor naczelny polskiej wersji czasopisma Le Monde Diplomatique
W seminarium wzięła udział prof. Beata Kowalska z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, oraz dr Konrad Pędziwiatr z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, który jest autorem książki „Na Zachodnim Brzegu bez zmian”.
Aktywistka dr Alina Palichleb, przedstawiła fotografie o swoich wizytach w okupowanej Palestynie i o Jej działaniach na rzecz Palestyny.
W części dotyczącej kultury palestyński poeta Youssef Shehadeh profesor języka arabskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Czytał zbiór swoich wierszy w tym bardzo piękny wiersz zatytułowany „Dziecko z Gazy”.
Palestyński pisarz Nidal Hamad przeczytał także zbiór swoich tekstów w języku arabskim, stare i współczesne teksty przetłumaczone na język polski, niektóre napisane po polsku i przetłumaczone na język arabski, takie jak tekst pod tytułem “Palestyna”.
Palestyna żyje, kiedy my żyjemy
Będzie nadal święta póki my walczymy
Możemy zginąć, lecz ona nie zginie
Będzie nadal święta póki my walczymy
Możemy być torturowani,
Wygnani i mordowani,
A na koniec jej wolność odzyskamy…
Tekst przeczytał po polsku Kamil Jastrzębski, student Wydziału Języka Arabskiego Uniwersytetu Krakowskiego.
Przemysław Wielgosz redaktor naczelny polskiej edycji Le Monde Diplomatique przedstawiłsłynną książkę Ilana Pappe „Czystki etniczne w Palestynie”, przetłumaczoną na język polski.
Wprowadzenie książki było pasującym elementem wystawy plakatów i zdjęć Palestynie przed Nakbą, Książka, podobnie jak wystawa, udowodniły fałsz syjonistycznych twierdzeń i kłamstwo na temat historycznej Palestyny. Ponieważ syjoniści stwierdzili, że utworzyli Izrael na ziemi bez ludu dla narodu bez ziemi.
Na zakończenie wręczono symboliczne palestyńskie prezenty gościom panelu politycznego.
Chciałbym podziękować osobom, które zapewniły wsparcie finansowe niezbędne do zrealizowania Wieczoru.
Nidal Hamad
06-06-2018