Libańsko-egipska reżyserka Nabiha Lotfi – Tekst Nidal Hamad
Nabiha Lotfi wyreżyserowała film zatytułowany „Tal al-Zaatar, bo korzenie nie umrą”. Film poświęcony jest pamięci masakry w obozie Tal Zaatar w Libanie, która miała miejsce 12 sierpnia 1976 roku. Film, który wyreżyserowała w 1977 roku, rzuca światło na cierpienia uchodźców palestyńskich przebywających w obozie położonym na wschód od stolicy Libanu, Bejrutu.
Ona zmarła 5 lat temu, w dzień rocznicy masakry w Tal Alzaatar w 2015 roku.
Wraz ze śmiercią reżyserki Nabih Lotfi, arabskie kino straciło jednego z najwybitniejszych reżyserów zaangażowanych w sprawy narodu palestyńskiego i arabskiego. Nabiha Lotfi pojawiła się w egipskim kinie dawno temu.
Przyczyniła się do powstania zarówno New Cinema Group w 1986 roku, Jak i Towarzystwa Filmowego w 1990 roku. Na swoim koncie miala dwadzieścia filmó, w tym filmy: „Dziecięca zabawa”, „Modlitwa z inspiracji starożytnego Egiptu” i „Ulica Muhammad Ali” i Tal al-Zaatar – korzenie nie umrą”.
Zmarła reżyserka Nabiha Lotfi zdobyła kilka nagród i odznaczeń w Libanie i Egipcie. Urodziła się 28 stycznia 1937 roku, w Saida w południowym Libanie. Ukończyła Studia na Uniwersytecie Amerykańskim w Bejrucie w 1953 roku.
Wyjechała do Kairu, gdzie w 1960 roku ukończyła Wyższy Instytut Filmowy. W 1964 roku zaczęła przygodę z filmem. Pierwszy pełnometrażowy film „Tysiąclecie w Kairze” wyreżyserowała w 1969 roku, w rocznicę powstania stolicy Egiptu. Ostatni jej dzieło to film dokumentalny o życiu egipskiej aktorki i tancerki Tahia Carioca, zmarłej w 1999 roku”.
Nidal Hamad
13-08-2020